بهبود وضعیت تهویه و شرایط بهداشتی هوای داخل سوله و کارخانه ها علاوه بر بالا بردن راندمان کاری پرسنل، در کاهش صدمات ناشی از آلاینده ها به ماشین آلات و تجهیزات داخل سوله و کارخانه، نقش اساسی ایفا می کند.

در حقیقت هدف از طراحی تهویه صنعتی، الزاما گرمایش و سرمایش نیست، بلکه کاهش غلظت آلاینده ها در محیط با خارج کردن گازهای آلاینده و ورود هوای تازه می باشد.

 آلاینده های محیط می توانند موارد مختلفی را شامل گردد.

1- آلاینده های تولیدی توسط موتورهای احتراق داخلی مانند دیزل ژنراتور، لیفتراک و ماشین آلات سنگین که عمدتا به صورت ترکیبات کربن و نیتروژن و دوده در محیط وجود دارند.

2- آلاینده های شیمیایی که عموما ناشی از فرآیند های شیمیایی درون خط تولید می باشند که این در بسیاری از صنایع از جمله صنایع تولید روی، فولاد، صنایع تولید اسید، تولید قارچ خوراکی و حتی مرغداری، بسیار معمول هستند. این نوع از آلاینده ها علاوه بر صدمات شدید به سلامت پرسنل، موجب خوردگی شدید تجهیزات نیز می شوند.

3- ذرات معلق موجود در هوا، که این نوع آلاینده ها در صنایع تولید سیمان، صنایع فولاد، صنایع پشم شیشه و پشم سنگ، کارگاههای نجاری و کارگاههای تولید سنگ به شدت رایج است. این ذرات معلق در صورت عدم تهویه مناسب، پس از تنفس موجب بروز بیماری های حاد و مزمن می گردد و در عین حال می تواند به مدارات الکتریکی و تجهیزات مکانیکی موجود به شدت آسیب وارد نماید.

با توجه به موارد ذکر شده توصیه می گردد در طراحی تهویه صنعتی برای سوله ها، کارخانجات و کارگاهها با استفاده از جت فن یا فن های محوری، حتما از نظرات متخصصین و نه صرفا فروشندگان استفاده گردد. در عین حال، پس از انجام شبیه سازی جریان هوا در داخل محوطه، داده های حاصله با اطلاعات نزدیکترین ایستگاه هوا شناسی تطبیق داده شود.

توجه به این نکته ضروری است که استفاده از جت فن در تهویه صنعتی در موارد خاص که دبی هوای بسیار زیاد مورد نیاز است توصیه می شود. دلیل این امر قیمت بالای جت فن و شرایط خاص آن است. به همین دلیل از جت فن در کارخانه ها و سوله ها به عنوان تجهیز تهویه، در موارد خاصی استفاده می شود که به شرایط آن کارگاه و کارخانه بستگی دارد.

 

شرکت آرا کو- محمد قربانعلی بیک

تامین و فروش جت فن تهویه صنعتی، سوله و کارخانه

طراحی تهویه صنعتی، تهویه سوله و کارخانه با جت فن

شبیه سازی و تحلیل سیالاتی تهویه تونل و تهویه صنعتی

تحلیل و شبیه سازی حریق و آتش سوزی در سوله و کارخانه

09124780268

021-66561974 

www.araco.ir 

Info@araco.ir